top of page

Цікаве 8 клас

Хімія у святкуванні Нового року 

 

 Скоро , скоро Новий рік !
   Хімія як одна з природних наук вносить істотний внесок у святкування Нового року. Що мається на увазі? Давайте подивимося .
   Почнемо з неодмінного атрибута Нового року - "зеленої красуні". Перші штучні ялинки були розроблені в Німеччині в 19 столітті , " дерева " були зроблені за допомогою гусячого пір'я , пофарбованих у зелений колір. Сучасні штучні ялинки виготовляються з полівінілхлориду , алюмінію або оптиковолокна.

   Ялинкові прикраси бувають найрізноманітніші. За деякими відомостями , перша ялинкові іграшки ( скляні кулі ) з'явилися в Саксонії в XVI столітті. За іншими джерелами, перші скляні ялинкові кулі були зроблені в 1848 році в містечку Лауша в Тюрінгії - з тієї причини , що в цей рік був неврожай яблук - а саме ними в основному прикрашали святкове дерево , але склодуви прийшли на виручку традиції і зробили скляні кулі замість яблук , потім їх почали видувати в Саксонії в середині XIX століття.
   На Русі перші ялинкові іграшки робили з ганчір'я , соломи , кольорових стрічок , а вже пізніше з паперу та фольги.
   Сьогодні при виготовленні прикрас використовують скло , дерево , метали , пластмаси , картон , вату. Майстерно розписані акриловими фарбами іграшки , а гарний блиск , створений не без допомоги глюкози , вражають своєю красою.
   Мішура з'явилася в XVIII столітті , при цьому на олов'яну дріт намотували нитки різних кольорів. Мішуру , дощ , серпантин роблять з полівінілхлориду , поліпропілену.
   Новорічна атрибутика , починаючи з маски , закінчуючи костюмом , вражає уяву. З чого їх роблять ? Новорічні маски з пластмас; накладні носи і вушка з пінополіуретану ; бороди, перуки з поліамідних волокон.
   Новорічні святкування супроводжуються бенгальськими вогнями , петардами , різними феєрверками.
  Бенгальський вогонь - піротехнічний склад, що містить азотнокислий барій ( окислювач), порошкоподібні алюміній або магній (пальне) , декстрин або крохмаль ( цементаторов ) і оксидовані залізні або сталеві тирсу. Склад наносять на відрізки залізного дроту , отримуючи т. н . бенгальські свічки. При підпалюванні бенгальський вогонь повільно горить , розкидаючи яскраві , блискучі іскри ( догоряють на повітрі частки металу).
Ресурси Інтернет , Вікіпедія

Солі на нашій кухні 

 

Харчова (питна) сода


Сода була відома людству з глибокої давнини. Соду добували з содових озер і нечисленних родовищ у вигляді мінералів. В даний час у світі виробляється кілька  мільйонів тонн соди в рік для промислового виробництва , харчової та медичної промисловості . Зареєстрована в якості харчової добавки E500. Основне застосування питної соди - кулінарія , де вона застосовується , переважно , в якості основного або додаткового розпушувача при випічці (так як при нагріванні виділяє вуглекислий газ) , виготовленні кондитерських виробів , виробництві газованих напоїв і штучних мінеральних вод , самостійно або в складі комплексних розпушувачів ( наприклад , пекарського порошку , в суміші з карбонатом амонію) , наприклад , в бісквітному і пісочному тісті. Це пов'язано з легкістю її розкладання при 50-100 ° С.

Використовують її також для гасіння оцтовою кислотою , тому що при цьому теж виділяється вуглекислий газ:

Харчова сода , використовується переважно при виготовленні дрібного печива , кондитерських крихт , листів для тортів і листкових пиріжків. В останню чверть XIX в . почалося її застосування в кондитерській справі , спочатку тільки у Франції та Німеччині і лише в самому кінці XIX століття і на початку XX століть - також у Росії.
Сода - необхідний повсякденний помічник на кухні для миття посуду , тари для консервування , деяких плодів і ягід перед сушкою. Вона має властивість нейтралізувати і вбивати запахи. Без соди практично неможлива ідеальна чистка столового та кухонного посуду , а також кухонного інструментарію .

Кухонна сіль

З упевненістю можна сказати , що , принаймні , одне хімічна сполука є в кожному будинку , в кожній родині. Це - кухонна сіль. Історія споживання кухонної солі людством вже налічує не менше десяти тисяч років. За цей час накопичилося чимало цікавих фактів про сіль . Сіль життєво необхідна людині , як і всім іншим живим істотам. З одного боку , без солі неможливо жити , з іншого боку , доза в 100 разів перевищує добову норму споживання, є смертельною . Куховарська сіль найбільше нам знайома, як приправа до їжі або консервант при заготівлі продуктів про запас. Але багатьом невтямки , що сіль не тільки харчова добавка , але і корисне хімічна речовина, яка допомагає нам впоратися з безліччю життєвих проблем.

Рекомендую почитати :
1. Все про соді і трохи більше - http://www.sodainfo.ru/pages/detail/int
2. Історія , технології виробництва , властивості і застосування харчової соди -                      

    http://www.promglobal.ru/chemistry/food/soda.html
3. Куховарська сіль - http://www.alhimik.ru/EATS/eda24.html
4. Куховарська сіль - http://nt.ru/ri/kk/hm03.htm

Хімічні елементи в житті людини. Інертні гази

 

До інертним , або вдячним газів відносять елементи VIIIА групи: гелій , неон , аргон , криптон , ксенон , радон. Їх відрізняє дуже низька хімічна активність , тому тривалий час їх не вдавалося виявити. Інертні гази присутні у вільному вигляді в повітрі.
Яке застосування знаходять ці гази ?

Гелій і водень - гази , які легше повітря , тому застосовуються для наповнення дирижаблів. Водень вибухо-і пожежонебезпечний, зате безпечний у суміші з гелієм.
З киснем гелій утворює дихальну суміш , яка застосовується підводниками , оскільки вона на відміну від звичайного повітря не викликає кесонної хвороби.
Знаходить застосування для наповнення повітряних кульок і оболонок метеорологічних зондів.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Аргон застосовують для створення інертної атмосфери при дугового зварювання деяких металів , наприклад , алюмінію. Без аргону провести зварювання алюмінію неможливо, тому він миттєво покривається оксидною плівкою , що заважає сплавлятися краях з'єднується шва.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
   Інертними газами заповнюють освітлювальні трубки , т.к. вони дають гарне світіння :
- Неон - червоне;
- Аргон - синьо- блакитне ;
- Криптон - біле ;
- Ксенон - блакитне .
Всі ці кольори можна побачити в " неонових " рекламах , лампах денного світла , лампи для засмаги.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
   Радон - радіоактивний. Ця властивість дозволяє використовувати його для лікування деяких захворювань суглобів нервової системи ( радонові ванни , які наповнюються з мінеральних джерел).

bottom of page