Карбон (ІІ), карбон (ІV) і силіцій (ІV) оксиди.
Їх властивості і застосування.
Тема: Карбон (ІІ), карбон (ІV) і силіцій (ІV) оксиди. Їх властивості і застосування.
Мета: порівняти склад, будову, властивості карбон (ІІ), карбон (ІV) і силіцій (ІV) оксидів, виходячи з їх властивостей, ознайомитися зі знаходженням цих оксидів у природі; навчити характеризувати властивості даних сполук як представників класу кислотних оксидів; розвивати вміння логічно мислити, робити висновки та узагальнення; виховувати дбайливе ставлення до зелених насаджень, формувати елементи екологічної культури.
Обладнання: опорні схеми: «Карбон (ІІ) оксид» , «Карбон (ІV) оксид», «Силіцій (ІV)оксид», картка учасника проекту, таблиця «Повітря», колекція гірських порід і мінералів, крейда, хлорид на кислота, газовідвідна трубка з корком, вапняна вода, дистильована вода, лакмус, пробірки, плашка мінеральної води.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Форма проведення: урок-проект
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань
Ви вже знайомі з будовою атомів Карбону та Силіцію і простими речовинами, які ці елементи утворюють, - вуглецем і кремнієм. Для того щоб визначити об’єкт досліджень на сьогоднішньому уроці та проблему, над розв’язанням якої ми працюватимемо, проведемо «мозкову атаку». У картці учасника перше завдання: закінчити рівняння реакцій та назвати утворені речовини. За 6 хвилин закінчити якомога більше рівнянь реакцій.
(Оцінювання проводиться в індивідуальних картках учасника куди виставляються отримані бали).
-
Які речовини утворилися? До якого класу сполук вони належать?
Отже , об’єктом нашого дослідження є карбон (ІІ), карбон (ІV) і силіцій (ІV) оксиди.
Записуємо тему уроку на дошці.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Нам потрібно визначити проблему над розв’язанням якої ми працюватимемо на уроці.
Пригадаймо (схема на картці):
-
Що вивчає хімія? (Речовини)
-
Як називаються ознаки, за якими речовини подібні або відрізняються одна від одної? (Властивості речовин)
-
Від чого залежать властивості речовин? (Від будови молекул)
-
Що ми можемо передбачати, знаючи властивості речовин? (Галузі застосування)
Отже, ми вивчаємо властивості речовин, які залежать від їх будови і визначають галузі їх застосування.
Тому проблема нашого уроку – встановлення причинно-наслідкових зв’язків між будовою, властивостями та галузями використання карбон та силіцій оксидів.
Девізом нашого уроку будуть слова Георга Хевіші угорського хіміка: «Розум мислителя не почувається щасливим, поки він не зв’яже в одне розрізнені факти, які спостерігає».
ІV. Вивчення нового матеріалу
Для успішної роботи над даною проблемою нам потрібно скласти план роботи.
Девять років тому батьки привели вас до школи, написали заяву, де вказали адресу майбутнього учня. Де ж мешкають оксиди, яка їх «адреса»?
-
Знаходження в природі.
-
Будова молекул. Ви навчалися, розкривали свої здібності, таланти, набували певних умінь і навичок. А що ми бачимо під час реакцій з участю оксидів?
-
Фізичні і хімічні властивості. Незабаром випускні іспити , шлях до професії, яку ви оберете відповідно до ваших природних здібностей. Яку ж «професію» мають оксиди?
-
Галузі застосування.
Клас поділяється на 3 групи:
І ряд – І група - проект СО;
ІІ ряд – ІІ група – проект СО2;
ІІІ ряд – ІІІ група – проект SіО2;.
У ході роботи користуємося підручником (§21, с. 81), опорними схемами (1-3), карткою учасника проекту.
Проводиться поетапний звіт, а наприкінці уроку кожна група подіє загальний звіт, у якому розкриває корисну та шкідливу дію вивченого оксиду, порівнює його з іншими оксидами. Тобто формулюється висновок про переваги та недоліки проекту групи порівняно з іншими проектами.
Готуючи виступ, учні можуть орієнтуватися на питання кожного етапу, вказані в картці учасника.
-
Поширення оксидів в природі (2хв)
-
Виступи ( по 1 хв)
-
Опанування запитання ( 3 хв)
-
Будова молекул (2 хв)
-
Виступи ( по 1 хв)
-
Фізичні та хімічні властивості, галузі застосування оксидів відповідно до їх властивостей ( по 2 хв)
Два учні біля дошки готують досліди.
Дослід 1. Добути СО2 і пропустити його через воду, забарвлену лакмусом у фіолетовий колір.
Дослід 2 . Добути СО2 і пропустити його через вапняну воду. Що спостерігаємо? Скласти рівняння відповідних реакцій. Які властивості СО2 підтверджують ці досліди?
Загальний висновок кожної групи (1 хв.)
V. Закріплення вивченого
Хімічна естафета
Учні , змінюючи один одного, виконують рівняння реакцій, що відображають ланцюжок перетворень.
VІ. Оцінювання роботи учнів на уроці
Учитель підраховує кількість балів в індивідуальних картках оцінювання.
VІІ. Підсумки уроку
Вивчаючи тему «Оксиди Карбону та Силіцію» ми побачили, що в природі всі явища взаємопов’язані, кожна речовина і жива істота виконують певні функції. Збої в роботі одного організму викликають хворобу всієї системи. Людина відчувала себе «царем» природи, створила свої жорстокі закони, спрямовані на збагачення. Ще Демокріт казав, що подібно до хвороб тіла є хвороби способу життя.
У результаті спалювання палива в атмосферу щохвилини надходить понад 12000 тонн вуглекислого газу. Парниковий ефект, який викликає глобальне підвищення температури, може призвести до всесвітнього потопу. Уже сьогодні затоплення загрожує таким чудовим містам як Венеція, Александрія. Ця проблема посилюється безконтрольним знищенням лісів. Запобігти екологічній катастрофі може людина, якщо вона керується ідеєю,, що вона є частиною Природи, Космосу.
VІІІ. Домашнє завдання
Вивчити § 21 , завд.
Підготувати повідомлення « Застосування СО, СО2», «Способи зменшення парникового ефекту»